Nová encyklika papeže Františka o péči o společný Domov (Laudato si)

Papež FrantišekVatikán / Praha: „Myslím, že se skutečně jedná o přelomový text.“ Těmito slovy zhodnotil český kněz a biolog Marek Orko Vácha novou papežskou encykliku „Laudato si´ – o péči o společný domov, která byla 18. června 2015 publikována.

Ekologie je neoddělitelná od péče o člověka a o společnost. Ochrana přírody pak není volnočasovou aktivitou, nýbrž povinností každého člověka. Lidé jsou povoláni k tomu, aby „změnili směr“ tím, že přijmou zodpovědnost péče o společný domov.

Klíčová otázka encykliky zní: „Jaký druh světa chceme zanechat těm, kteří přijdou po nás, dětem, které právě vyrůstají?“ Tuto otázku nelze řešit izolovaně, jen samostatně v oblasti životního prostředí. Vede nás k tomu, abychom se ptali, co je smyslem života na zemi, jaké jsou hodnoty a základy společenského života, co je cílem naší práce a veškerého našeho úsilí. Pokud se nebudeme zabývat těmito hlubšími problémy, nebude podle papeže Františka naše starost o ekologii produkovat žádné významné výsledky.

Encyklika, která se ve více než dvou stech odstavcích věnuje péči o životní prostředí i o člověka, je určena nejen katolíkům, ale i všem lidem na světě. Dokument vychází z myšlenky, že naším společným domovem je celá planeta,“ uvedl během odpolední tiskové konference pražský světící biskup Václav Malý. Podle Váchy se papež obrací ke všem lidem proto, že problém ochrany životního prostředí není schopna vyřešit žádná jedna církev nebo stát.„Ten problém je tak obrovský, že se celé lidstvo musí spojit, aby se s ním pokusilo vypořádat,“ řekl.

V encyklice Laudato si´ analyzuje papež současný alarmující stav životního prostředí a hledá hlubší kořeny aktuální situace i možná řešení. Ochrana životního prostředí je podle Františka neoddělitelná od péče o člověka a společnost. Ekologické snahy nebudou produkovat žádné významnější výsledky, pokud si člověk nebude klást hlubší otázky po smyslu života na zemi, po hodnotách společenského života nebo cíli lidského snažení. Pocit důvěrného spojení s ostatními bytostmi přírody nemůže být autentický, pokud člověk nemá v srdci zároveň něhu, slitování a starost o ostatní lidské bytosti,píše papež.

Předkládá a rozvíjí proto tzv. „integrální (celistvou) ekologii“, která zahrnuje také lidský a sociální rozměr.

Na základě biblických textů dále František uvádí, že lidská bytost je založena na třech vztazích, které jsou mezi sebou úzce propojeny: k Bohu, k druhým lidem a k přírodě. Encyklika tak i křesťanům „připomíná, že ochrana přírody není volnočasovou aktivitou, nýbrž povinností každého z nás, jak také uvedl během dnešní tiskové konference Vácha.

Papež v textu dále vyzývá k „ekologické konverzi“ (obrácení). Lidé jsou povoláni k tomu, aby „změnili směr“ tím, že přijmou zodpovědnost péče o společný domov.

Český překlad celé encykliky se připravuje.
V češtině je k dispozici stručný průvodce touto encyklikou (PDF, 7 stran).

Autor: ČBK, Ondřej Mléčka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.