Výzva papeže Františka celé církvi k modlitbě za synodu je zde.
Čemu se budou věnovat účastníci nadcházející biskupské synody? Kdy a proč se schází? V jakých etapách budou jednání probíhat? A co je to vlastně biskupská synoda? Na tyto otázky odpovídá tento článek.
Co je to biskupská synoda?
Biskupská synoda je shromáždění biskupů, kteří mají za úkol pomáhat papeži svou radou při vedení celé katolické církve. Jako stálá instituce byla biskupská synoda ustavena papežem Pavlem VI. v roce 1965. „Synoda je místem, kde se biskupové setkávají mezi sebou, kolem papeže a s ním, místem sdílení informací a zkušeností, společného hledání všeobecně platných pastoračních řešení,“ píše Vatikán na svých stránkách.
Kdy se biskupská synoda schází?
Synoda se schází třemi způsoby:
1. Řádné generální shromáždění. Biskupové z celého světa v širším zastoupení se periodicky (v současnosti každé 3-4 roky) schází, aby diskutovali o aktuálních otázkách.
2. Mimořádné generální shromáždění. Biskupů v užším zastoupení se schází v určený čas, aby diskutovali o naléhavých tématech, které vyžadují rychlou odpověď.
3. Zvláštní shromáždění. Biskupové z jedné geografické oblasti se v určený čas schází, aby diskutovali o otázkách spojených s jejich regionem.
Shromáždění, které proběhne ve dnech 5. – 19. října 2014, je mimořádné, což poukazuje na naléhavost, již tématu rodiny přikládá papež. Od doby ustavení biskupské synody se jedná teprve o 3. mimořádné shromáždění (předchozí proběhla v letech 1969 a 1985).
O jakých tématech se již na synodách diskutovalo?
V minulosti se diskutovalo např. o rodině (1980), smíření a pokání (1983) úloze laiků v církvi (1987), zasvěceném životě (1996), Božím slově (2008), nové evangelizaci (2012). Poslední zvláštní shromáždění se věnovala církvi v Africe (2009) a na Středním východě (2010).
Po synodě papež často píše tzv. postsynodální exhortaci – dokument, který zpracovává výsledky jednání biskupů. Nejnovější velký dokument papež Františka – Radost evangelia (Evangelii gaudium, 2013) – je reakcí na synodu o nové evangelizaci. Více viz samostatný článek vč. možnosti stažení celé knihy (ukazuje v ní, kam má směřovat církev v následujících letech).
Čemu se bude věnovat nadcházející biskupská synoda?
Tématem jsou „pastorační výzvy rodiny v kontextu evangelizace“. Jak uvedl v nedávném rozhovoru zvláštní sekretář synody, arcibiskup Bruno Forte, ústředním bodem jednání bude krize rodiny, která se projevuje na všech úrovních. Podle Forteho se nejedná jen o nějaký konkrétní problém, ale o celkové neuznání hodnot, na nichž stojí křesťanské poselství. Přesto však mladí lidé mají touhu po rodině a autentických lidských vztazích.
Biskupská synoda chce tedy na jedné straně nalézt způsoby, jimiž přibližovat krásu a platnost rodiny, a to příhodnějším jazykem, pochopitelnějším pro současnou společnost. Na druhé straně chtějí biskupové hovořit o tom, jak může církev doprovázet lidi v obtížných situacích, uvedl arcibiskup Forte: „Je třeba rozlišit, jak – v souladu s učením církve – vyjít vstříc lidem, kteří žijí v obtížných situacích, a doprovázet je s novým objetím něhy.“
Bylo by chybou redukovat obsah jednání synody např. jen na otázku přijímání pro rozvedené a znovu sezdané, i když i této otázce se budou biskupové věnovat. Problematika rodiny v současné společnosti, kterou chtějí biskupové projednávat, je totiž mnohem širší – týká se např. výchovy, předávání víry v rodině, různým rodinným situacím (např. soužití, rozvedení a znovu sezdaní, svobodné matky, nevěřící, jež žádají o sňatek aj.), vztahu rodiny a práce, rodiny a zdravotnictví, vztahu mezi generacemi, rozvoji rodinného práva, úloze rodičů v katechezi, těžkostem ve vztazích a komunikaci, závislostem v rodině, chudobě ad.
V jakých etapách probíhá aktuální synoda?
Biskupské synodě předcházelo rozeslání dotazníku s 39 otázkami biskupským konferencím po celém světě. Na jejich základě byl vypracován pracovní dokument (tzv. Instrumentum laboris), s jehož pomocí budou biskupové jednat.
Ve dnech 5. – 19. října 2014 proběhne v Římě mimořádné generální shromáždění biskupské synody. Jeho cílem bude především zhodnotit a prohloubit různé údaje pocházející z různých částí světa.
Výsledkem mimořádného shromáždění bude nový pracovní dokument, opět nazvaný Instrumentum laboris. Ten bude sloužit jako pracovní materiál prořádné shromáždění synody, jež se bude konat ve dnech 4. – 25. října 2015. Zde již budou navrženy vhodné pastorační linie.
Následně bude vypracován Závěrečný dokument, který bude předložen papeži Františkovi.
Kdo se účastní nadcházející biskupské synody?
Celkem se synody zúčastní 253 delegátů včetně papeže Františka.
Jak již vyplývá z názvu synody, většina účastníků budou biskupové. Ti jako nástupci apoštolů vykonávají v církvi pastýřskou službu. Synodních otců bude 191, z toho 25 představitelů vatikánských úřadů a 114 zástupců biskupských konferencí z celého světa. Nejvíce diecézních biskupů pochází z Afriky (36), dále z Evropy (32), Ameriky (24), Asie (18; Čínu bude zastupovat arcibiskup Šan-Čuan z Tchaj-peje) a Oceánie (4). Delegátem České biskupské konference bude olomoucký arcibiskup Jan Graubner.
Kromě synodních otců bude na synodě přítomno dalších 62 účastníků, mezi nimi i tzv. „bratrští delegáti“ neboli zástupci nekatolických církví. Např. moskevský patriarchát bude zastupovat metropolita Ilarion. Za východní katolické církve bude přítomno třináct účastníků pocházejících mj. z konfliktních zón: Irák zastoupí patriarcha Luis Sako a Ukrajinu arcibiskup Svjatoslav Ševčuk.
Třináct manželských párů je zařazeno mezi tzv. posluchače, kteří promlouvají před shromážděním, neúčastní se však hlasování. Dva další manželé budou součástí šestnáctičlenného týmu expertů.
Další informace z průběhu synody budou na webu české biskupské konference.
Autor: Ondřej Mléčka (ilustrační foto: CNA / David Kerr)
Verze ve Wordu k vytištění (2 strany A4)
Napsat komentář