18.10.2014 Vatikán zveřejnil závěrečné poselství biskupské synody o rodině

rp_020822.jpgVatikán: Velkou většinou 18. října 2014 schválili synodní otcové závěrečné poselství letošního shromáždění biskupů. Text adresovaný všem rodinám, zejména těm křesťanským, vyjadřuje blízkost všem, kdo žijí v obtížných situacích. Současně představuje Boží plán s lidskou láskou. Kromě poselství hlasují biskupové také o závěrečné zprávě synody, jež bude předložena papeži Františkovi.
Za rok na toto naváže řádná synoda na téma Povolání a poslání rodiny v církvi a v současném světě.


Soubory ke stažení:
Pastorační výzvy pro rodinu v podmínkách evangelizace (PDF, 19 stran vč. výsledků hlasování)
Závěrečné poselství mimořádné synody 2014 (PDF, 4 strany)


Na jedné straně chce tento text přinést úlevu a naději v těžkostech, jež prožívá současná rodina. Na druhé straně chce také nechat zazářit krásu a bohatství, kterou rodina má,“ přiblížil základní strukturu textu kardinál Gianfranco Ravasi, předseda komise, jež poselství sestavovala.

Církev má být domem s otevřenými dveřmi

Poselství začíná slovy Ježíše z knihy Zjevení: „Hle, já stojím u dveří a tluču. Zaslechne-li kdo můj hlas a otevře mi dveře, já přijdu k němu, budu s ním večeřet a on se mnou“.

„Kristus říká: Jestliže mi otevřete, vejdu dovnitř a stanu se členem vaší rodiny,“ komentoval biblický text Ravasi, který se současně zeptal: „Co uvidí Kristus, když vejde do rodinného kruhu?“ Biskupové na tomto místě v poselství jmenují některé těžkosti, s nimiž se rodiny setkávají.

První těžkostí a výzvou rodin je manželská věrnost, která je někdy vystavena tvrdé zkoušce. Ne vždy v ní partneři obstojí. Dokument zmiňuje také např. smrt milované osoby, vážné nemoci, narození handicapovaného dítěte nebo těžkosti stáří. „Obdivuhodná je velkodušná věrnost mnoha rodin, které prožívají tyto zkoušky s odvahou, vírou a láskou, a považují je ne za něco, co jim je násilně odebráno nebo uděleno ´za trest´, nýbrž za něco, co jim je darováno a co oni darují, přičemž vidí v nemocném těle trpícího Krista,“ píše se v poselství.

Synodní otcové v textu dále pamatují na ekonomické problémy mnoha rodin, na rodiče, kteří se cítí být bezmocní tváří v tvář základním potřebám své rodiny. Svou blízkost vyjadřují také těm, kdo jsou chudí, migrantům, pronásledovaným, rodinám v oblastech zmítaných válečnými konflikty, obětem domácího násilí nebo zneužívaným dětem.

Kristus chtěl, aby jeho církev byla domem se stále otevřenými dveřmi, přijímala každého a nikoho nevyjímala. Jsme proto vděčni pastýřům, věřícím i společenstvím, již jsou připraveni doprovázet a ujímat se vnitřních i společenských zranění párů a rodin,“ píší biskupové.

Boží plán s rodinou

Druhá část textu přibližuje Boží plán s lidskou láskou. „Světlo se rozžíhá setkáním: Je to dar, milost, která se vyjadřuje, když dvě tváře stojí před sebou navzájem. (…) Láska muže a ženy nás učí, že každý potřebuje toho druhého, aby mohl být sám sebou,“ popisuje text počátek lidské lásky. Ze své povahy směřuje láska k věčnému trvání, k darování vlastního života za milovaného člověka. „V tomto světle zůstává manželská láska, i přes tolik těžkostí způsobených lidskou omezeností, jedinečná a nerozlučitelná. Je jedním z nejkrásnějších zázraků, byť velmi častým,“ píše se v poselství.

Plodnost a předávání života pak není nutno chápat pouze ve fyzickém slova smyslu: Existuje také dar božského života ve křtu, výchova dětí ve víře; dále schopnost dávat lásku a hodnoty, což je zkušenost, kterou mohou mít i ti, kdo nemají možnost mít děti.

Poselství také zdůrazňuje Boží přítomnost v rodině, kterou mohou její členové zakoušet skrze vzájemnou lásku a dialog, společnou modlitbu nebo např. četbu Bible. Na tomto místě text také vyzdvihuje úlohu prarodičů. Výrazem společné lásky je také pozornost vůči „osamělým lidem, nemocným, cizincům, jiným rodinám v krizi“.

Vrcholem společného života je účast na nedělní eucharistii, kdy se rodina shromažďuje kolem stolu Páně. Dokument v této souvislosti uvádí, že účastníci synody se zamýšleli nad pastoračním doprovodem a možností přístupu ke svátostem těch, kdo jsou rozvedení a znovu sezdaní. Text končí modlitbou za rodiny na celém světě.

Poselství je jedním ze dvou dokumentů, o nichž letošní synoda ve svém závěru hlasuje. Neobsahuje všechny výsledky jednání – ty jsou naopak shrnuty v druhém textu, závěrečné zprávě (tzv. relatio synodi), jež bude předložená papeži Františkovi. Teprve Svatý otec může rozhodnout o její případné publikaci.

Mimořádné zasedání biskupské synody, které končí nedělním (19. října 2014) blahořečením papeže Pavla VI., zahajuje roční reflexi nad tematikou rodiny na úrovni místních církví. Na řádném zasedání synody na podzim roku 2015 budou již navržena konkrétní pastorační řešení. Ta budou následně předána papeži.

Autor: Ondřej Mléčka, tisk.cirkev.cz


Synoda 2015: Povolání a poslání rodiny v církvi a v souč. světě

Řádné zasedání biskupské synody, které proběhne v Římě v příštím roce, naváže na jednání ve dnech 5. – 19. října 2014. Cílem bude navrhnout vhodné směrnice v oblasti pastorace rodin, projednávána budou také některá nová témata.

Vatikán: „Povolání a poslání rodiny v církvi a v současném světě“. Takové je téma zasedání biskupské synody, která se bude konat ve Vatikánu ve dnech 4. – 25. října 2015. Z pověření papeže Františka oznámil informaci generální sekretář synody, kardinál Lorenzo Baldisseri.

Výsledkem aktuálního zasedání budou dva dokumenty: Poselství Božímu lidu a tzv. Relatio sinodi, zpráva synody, jež bude předložená Svatému otci. Tento dokument nebude mít žádnou právní závaznost, nebude dávat ani pastorační směrnice, má však sloužit k hlubší reflexi nad tématy v průběhu příštího roku.

„Dokument, který byl schválen na konci synody, bude základem pro řádné zasedání v příštím roce. Bude rozšířen o malý dotazník,“ vysvětluje kardinál Baldisseri s tím, že v dotazníku se objeví také témata, která nejsou projednávána na současném zasedání. „Závěrečný dokument i s příslušným dotazníkem bude zaslán biskupským konferencím, a po obdržení odpovědí se sestaví pracovní text, Instrumentum laboris, pro příští synodu“.

Zasedání synody v roce 2015 již bude řádné, proto bude světový episkopát zastoupen v hojnějším počtu. Z jednání by měl vzejít návrh pastoračních směrnic, který bude následně předložen papeži. Jelikož je biskupská synoda poradní orgán papeže, závěrečná rozhodnutí budou v jeho pravomoci.

Všechny články o biskupské synodě jsou zde.

Papež František

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.