Ve dnech 4. – 25. října 2015 proběhne ve Vatikánu XVI. řádné shromáždění biskupské synody věnované rodině na téma „Povolání a poslání rodiny v církvi a v současném světě“. Letošní zasedání představuje novou metodologii, v průběhu synody budou v Římě svatořečeni rodiče sv. Terezie z Lisieux jako první společně kanonizovaný manželský pár, který nezemřel mučednickou smrtí.
Modlitba za synodu a informace k ní (soubor ke stažení – tento leták A4 je i v kostele)
Modlitební podpora
„Vybízím vás, abyste zintenzivnili svoje modlitby na úmysl biskupské synody, aby uzrálo pravé duchovní rozlišování, nalezla se konkrétní řešení a poskytla se pomoc v mnoha těžkostech a vážných výzvách, kterým dnes musí rodina čelit“. Těmito slovy se obrátil 6. července 2015 k věřícím papež František během své cesty po Latinské Americe.
„Prosím vás, abyste tuto modlitbu neopomíjeli. Všichni jsme povoláni modlit se za synodu. Toho je zapotřebí a nikoli řečí! Vybízím k modlitbě všechny i ty, kdo se cítí vzdálení, anebo už nejsou zvyklí se modlit. Tato modlitba za synodu o rodině je pro dobro všech,“ řekl papež František.
Sám k biskupské synodě sestavil tuto modlitbu.
Téma
Tématem XIV. řádného zasedání biskupské synody, které se uskuteční ve Vatikánu ve dnech 4. – 25. října 2015, je „Povolání a poslání rodiny v církvi a v současném světě“.
Synodální proces věnovaný tématu rodiny
Letošní řádné zasedání biskupské synody uzavírá proces, který začal před dvěma lety rozesláním dotazníku biskupským konferencím z celého světa. Ten umožnil sestavit jakýsi „panoramatický pohled“ na současnou situaci rodin. Na základě odpovědí byl vypracován pracovní dokument, tzv. Instrumentum laboris, pro mimořádné zasedání biskupské synody, které se konalo ve dnech 5. – 19. října 2014.
Výsledkem loňské synody byla závěrečná zpráva (tzv. Relatio synodi), z níž vyplynuly další otázky, rozeslané následně místním církvím. Z odpovědí byl sestaven pracovní dokument pro letošní synodu (opět s názvem Instrumentum laboris).
V závěru letošního zasedání bude zpracován a odhlasován závěrečný dokument (tzv. Relatio finalis), který bude odevzdán papeži. Ten rozhodne o dalším postupu.
Nová metodologie letošního zasedání
Loňské zasedání probíhalo ve dvou fázích: Nejprve všichni účastníci pronesli své příspěvky na plénu, následně o tématech diskutovali v menších skupinách.
Na základě návrhů synodních otců byla vypracována nová metodologie. Změna má umožnit lepší rozložení příspěvků pronesených na plénu (bude jich min. 318), současně také přidá váhu práci v menších skupinách, kde se mohou synodní otcové vyjádřit komplexněji a v jazyku, který je jim bližší.
Nově bude synoda rozdělená na tři části věnované třem oddílům. V každé části budou moci nejprve biskupové promluvit na plénu. Následně budou rozděleni do 13 skupin podle jazyků (tzv. „Menší kruhy“), kde budou téma dále prohlubovat. V závěru bude vypracováno a publikováno shrnutí práce každé skupiny.
Po ukončení všech tří částí bude vypracována závěrečná zpráva. Tento úkol je svěřen komisi, v níž je zastoupeno pět kontinentů.
Závěrečná zpráva bude následně předložena plénu, které o ní bude hlasovat. Výsledný text bude předložen papeži, jemuž přísluší další rozhodování.
Účastníci synody
Události se zúčastní 270 synodních otců. Z toho je přítomno 42 z titulu úřadu (jedná se o představitele římských dikasterií a synodů východních církví), 183 zvolených a 45 jmenovaných papežem.
Jedním ze zvolených členů je i královéhradecký biskup Jan Vokál, který zastupuje Českou biskupskou konferenci.
54 synodních otců pochází z Afriky, 64 z Ameriky, 36 z Asie, 107 z Evropy a 9 z Oceánie.
Biskupské synody se navíc zúčastní 24 expertů nebo spolupracovníků, 51 posluchačů a posluchaček a 14 delegátů nekatolických církví.
Vzhledem k tématu je dán zvláštní prostor manželům a rodičům, kterých bude na synodě přítomno 18 (17 mezi posluchači a 1 mezi experty). I tito promluví na plénu, kromě toho nabídnou účastníkům svědectví z rodinného života.
Kalendář řádného zasedání biskupské synody
sobota 3. října 2015 17.30 Modlitební vigílie na Svatopetrském náměstí s papežem Františkem a synodními otci (přímý přenos)
neděle 4. října 2015 10.00 Slavnostní mše sv. v bazilice sv. Petra ve Vatikánu, zahájení synody(přímý přenos)
pondělí 5. října – úterý 6. října Generální shromáždění (plénum) věnované 1. části Instrumentum laboris(část v přímém přenosu
neděle 25. října 10.00 Slavnostní zakončení synody – mše sv. ve Svatopetrské bazilice (přímý přenos)
Co je to biskupská synoda?
Biskupská synoda je shromáždění biskupů, kteří mají za úkol pomáhat papeži svou radou při vedení celé katolické církve. Jako stálá instituce byla biskupská synoda ustavena papežem Pavlem VI. v roce 1965. „Synoda je místem, kde se biskupové setkávají mezi sebou, kolem papeže a s ním, místem sdílení informací a zkušeností, společného hledání všeobecně platných pastoračních řešení,“ napsal Vatikán na svých stránkách.
Kdy se biskupská synoda schází?
Synoda se schází třemi způsoby:
1. Řádné generální shromáždění. Biskupové z celého světa v širším zastoupení se periodicky (v současnosti každé 3-4 roky) schází, aby diskutovali o aktuálních otázkách.
2. Mimořádné generální shromáždění. Biskupové v užším zastoupení se schází v určený čas, aby diskutovali o naléhavých tématech, které vyžadují rychlou odpověď.
3. Zvláštní shromáždění. Biskupové z jedné geografické oblasti se v určený čas schází, aby diskutovali o otázkách spojených s jejich regionem.
O jakých tématech se již na synodách diskutovalo?
V minulosti se diskutovalo např. o rodině (1980), smíření a pokání (1983) úloze laiků v církvi (1987), zasvěceném životě (1996), Božím slově (2008), nové evangelizaci (2012). Poslední zvláštní shromáždění se věnovala církvi v Africe (2009) a na Středním východě (2010).
Po synodě papež často píše tzv. postsynodální exhortaci – dokument, který zpracovává výsledky jednání biskupů. Druhý velký dokument papež Františka –Radost evangelia (Evangelii gaudium, 2013) – je reakcí na synodu o nové evangelizaci.
Autor: Ondřej Mléčka, ČBK
P.S. Tato synoda je v katolické církvi první kolegiální debatou o manželství od dob Tridentského koncilu, kdy dekret Tametsi z roku 1563 „vytvořil“ moderní manželství jako smlouvu pod autoritou církve (a později také státu).
Napsat komentář